آرشیو
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۵۳٫۱۲۲ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۲ نفر
تعداد یادداشت ها : ۳۳
بازدید از این یادداشت : ۲٫۴۳۲

پر بازدیدترین یادداشت ها :
در دفتر دوم مجموعۀ خواندنی و پر فایدۀ «جُنگ انجمن فهرستنگاران نسخه های خطی» مقاله ای از دوست دانشمند عبدالحسین طالعی به نام با مسمّا و زیبای «پژواک پژوهش» به چاپ رسیده و در ضمن آن «وصیت نامه اعتقادی میر داماد» درج شده از روی نسخۀ دانشگاه پرینستون.

گفتنی است این رسالۀ کوتاه پیش از این در مجموعۀ «میراث اسلامی ایران» دفتر هفتم صص ۵۳۷-۵۳۸ از روی نسخۀ کتابخانۀ مجلس (۸۸۳ مجموعه طباطبایی) با انتساب به علامۀ حلی چاپ شده بود.

به گفتۀ استاد عبد الحسین حائری رسالۀ مذکور در نسخۀ مجلس به علامه حلی منسوب شده و در نسخۀ دیگری از آن که در کتابخانۀ آیت الله مرعشی به شمارۀ ۱۵۸۳۲ موجود است و ترجمۀ فارسی نیز دارد به کسی منسوب نشده و انتساب آن به میر داماد حتی در کتاب «حکیم استرآباد» دکتر موسوی بهبهانی نیامده است.

استاد فقید مرحوم علامه سید عبد العزیز طباطبایی در مکتبة العلامة الحلّی، ص ۱۳۳ رساله ای را با عنوان «عقیدة العلامة الحلّی» معرّفی می کند که نسخۀ آن در کتابخانۀ آستان قدس رضوی به شمارۀ ۲۵۱۰ موجود است و توضیح بیشتری دربارۀ آن نمی آورد.

به هر حال دربارۀ مؤلف این رساله جا دارد تحقیق بیشتری صورت بگیرد.

رجوع شود به: آغاز نامه، ج ۱، ص ۸۵؛ جُنگ، ج ۲، ص ۳۸۶-۳۸۸؛ حکیم استراباد؛ فهرست کتابخانۀ مجلس، ج ۲۳، ص ۱۸۶؛ مکتبة العلامة الحلّی، ص ۱۳۳؛ میراث اسلامی ایران، ج ۷، ص ۵۳۲ و ۵۳۷-۵۳۸.
يكشنبه ۲۷ تير ۱۳۸۹ ساعت ۱۰:۴۷
نظراتنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت